Ads 468x60px

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Lista bestsellerów tygodnika Spiegel - notowanie 05/2012


Dziś, zgodnie z obietnicą, lista bestsellerów tygodnika Spiegel, notowanie 05/2012. Spiegel notuje osobno wydania w twardej oprawie i kieszonkowe. Poniżej pierwsza dziesiątka w obu kategoriach.

Wydania kieszonkowe (Taschenbücher):

1. Charlotte Link Der Beobachter (pol. -)
2. Henning Mankell Der Feind im Schatten (org. Den orolige mannen, pol. Niespokojny człowiek)
3. David Nicholls Zwei an einem Tag (oryg. One Day, pol. Jeden dzień)
4. Katherine Webb Das geheime Vermächtnis (oryg. The Legacy, pol. -)
5. Stieg Larsson Verblendung (oryg. Man Som Hatar Kvinnor, pol. Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet)
6. Val MacDermid Alle Rache will Ewigkeit (oryg. Trick of the Dark, pol. -)
7. Charlotte Link Der Verehrer (pol. - )
8. Jussi Adler-Olsen Erbarmen (oryg. Kvinden i buret, pol. Kobieta w klatce)
9. Patricia Cornwell Scarpetta Factor (oryg. The Scarpetta Factor, pol. Intuicja)
10. Cody McFadyen Ausgelöscht (oryg. Abandoned, pol. -)

Wydania w twardej oprawie (Hardcover):


1. Jonas Jonasson Der Hunderjährige, der aus dem Fenster stieg und verschwand (pol. Stulatek, ktróry wyskoczył przez okno i zniknął)
2. Jussi Adler-Olsen Das Alphabethaus (oryg. Alfabethuset, pol. -)
3. Paolo Coelho Aleph (pol. Alef)
4. Dora Heldt Bei der Hitze ist es wenigstens nicht kalt (pol. -)
5. Ally Condie Cassia & Ky 02. Die Flucht (oryg. Crossed, pol. -)
6. Eugen Ruge In Zeiten des abnehmenden Lichts (pol. -)
7. Kerstin Gier Auf der anderen Seite ist das Gras viel grüner (pol. - )
8. Jussi Adler-Olsen Erlösung (oryg. Flaskepost fra P, pol. -)
9. Jussi Adler-Olsen Schändung (oryg.  Fasandræberne, pol. Zabójcy bażantów)
10. Christopher Paolini Das Erbe der Macht (oryg. Inheritance, pol. Dziedzictwo)


Nasuwa mi się parę spostrzeżeń: zwróćcie uwagę na duże zagęszczenie powieści kryminalnych na pierwszej liście wydań kieszonkowych - kryminały mają się dobrze! Z drugiej strony prawie nie ma ich na liście droższych pozycji w twardej oprawie - wydaje się, że Niemcy nie zamierzają wydawać 20 Euro na "zwykły" kryminał. Na tej samej liście tylko trzy pozycje autorstwa pisarzy niemieckojęzycznych - ale za to jakie tytuły! Współcześni pisarze ulegają jakiemuś trendowi do wyjątkowo zagmatwanych i kwiecistych tytułów. Pierwsza lista za to kompletnie zdominowana została przez Skandynawów.

Porównując listę bestsellerów Spiegla, który zestawia książki według sprzedaży na całym rynku księgarskim, widać wyraźnie, że lista najlepiej sprzedających się książek amazona nieco od niej odbiega. Wniosek: klienci amazona nie do końca są reprezentatywni. Tutaj wspomniana lista z zeszłego tygodnia: Co czytają Niemcy - listy bestsellerów

6 komentarzy:

 1. Hm, jeżeli chodzi o wydania kieszonkowe, to zauważyłam (przynajmniej w Polsce), że jakieś 90% z nich to właśnie kryminały. I tak się zastanawiam, czy jest tak, że ludzie masowo kupują kryminały, więc wydawcom opłaca się robić drugie, tańsze kieszonkowe wydania, czy też może kieszonkowe wydania są tanie, więc sprzeda się wszystko, co się wydrukuje...

  Ale widać, że kryminał szturmuje listy bestsellerów. Mnie tam bardziej by jednak ucieszyło, gdyby to była fantastyka.;) Ciekawe, jakby to wyglądało w Polsce (hity empiku jakie są, każdy wie, ale nie kojarzę, żeby jakaś gazeta niebranżowa prowadziła takie literackie zestawienia?).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moreni, ciekawa refleksja. Fantastyka owszem, wydaje się niszowa.
   A odnośnie zestawienia bestsellerów, też mi nic podobnego w Polsce nie przychodzi do głowy. Lista Spiegla ma niezwykłą wręcz moc sprawczą; każda szanująca się księgarnia ma wyeksponowane miejsce z pierwszą dziesiątką albo dwudziestką, w znaczny sposób przyczyniając się do zwiększenia sprzedaży książek, które już się na liście znalazły.

   Usuń
  2. "Gazeta wyborcza" robi taką listę, "Angora" też. Daję link do bestsellerów GW za listopad 2011 http://wyborcza.pl/1,75475,10934995,Lista_bestsellerow___Gazety_Wyborczej_____listopad.html Tą książką o stulatku to jestem zainteresowana.

   Usuń
  3. Zorija, dzięki za "linkę", zaraz tam wejdę.

   Usuń
 2. Mnie sie wydaje, ze ludzie często czytają w podróży (np cudnym polskim pociągiem), albo na wyjeżdzie, a wydania kieszonkowe sa mniejsze wiec mniej miejsca zajmują, lżejsze no i nie czarujmy sie tańsze, a książki są wg. mnie dużo za drogie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, książki tanie nie są. Fakt, że kieszonkowe wydania są poręczniejsze. Ale wielu wiernych czytelników perspektywa oczekiwania, dajmy na to, ponad rok dłużej, na najnowszą książkę ukochanego pisarza to jednak argument, by kupić książkę w twardej oprawie. Sama robię wyjątki, albo ustawiam się w kolejce w bibliotece, jak jest (nie wszystko jednak kupują). Chociaż nie jest to reguła. Niektóre pozycje w ogóle nie ukazują się jako hardcover.

   Usuń